Zabezpieczenie firmy przed wypływem danych

Zabezpieczenie firmy przed wypływem danych

 

Bezpieczeństwo danych, zarówno biznesowych jak i osobowych jest podstawą stabilnej działalności każdego przedsiębiorstwa. Firmy starają się wdrażać polityki i systemy bezpieczeństwa, instalować odpowiednie urządzenia i oprogramowanie, oraz szkolić personel, a mimo to, co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o niekontrolowanym wycieku danych. To nie tylko problem wizerunkowy, ale również poważne zagrożenie dla działalności gospodarczej. Zatrudnienie prywatnego detektywa jest skutecznym działaniem prewencyjnym przy zabezpieczaniu przedsiębiorstwa przed wyciekiem danych. 

 

Nośniki danych, które mogą być źródłem wycieku albo obiektem kradzieży

 

Niekontrolowany wypływ danych z firmy, to nic innego, jak kradzież danych. Tego typu zawłaszczenie może czasami przynieść więcej szkód, niż kradzież mienia czy gotówki. Może stać się przyczyną zahamowania rozwoju firmy, utraty zaufania kontrahentów i pracowników, przejęcia biznesu przez konkurencję. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczanie następujących  nośników danych:

  • komputery firmowe, notebooki, tablety i laptopy,
  • telefony służbowe właścicieli, managerów i pracowników,
  • przenośne urządzenia do magazynowania danych — pamięć USB, dysk zewnętrzny, tam, gdzie jeszcze jest to stosowane — płyty CD,
  • dokumentacja papierowa – teczki osobowe, rysunki techniczne, dokumentacją produkcyjna,
  • wszelkiego rodzaju notatniki, kalendarze, terminarze, wizytowniki i książki adresowe,
  • zaawansowane urządzenia pomiarowe przechowujące w pamięci wyniki badań.

W zależności od specyfiki działalności firmy, wymienionych powyżej źródeł potencjalnego wycieku danych może być znacznie więcej.

 

Rola prywatnego detektywa w zapobieganiu wyciekom danych firmowych

 

Organizując nową przestrzeń roboczą, np. w momencie powstawania firmy, otwierania nowej lokalizacji, przenoszenia się do innych biur, lub pomieszczeń badawczych, produkcyjnych czy magazynowych, warto pomyśleć o metodach i sposobach ich zabezpieczania. Dlatego dobrym pomysłem jest zatrudnienie prywatnego detektywa już na etapie projektowania obiektu czy planowania aranżacji pomieszczeń. Będzie mógł zaproponować zakup odpowiedniego wyposażenia, oraz wskazać najlepszy układ jego rozmieszczenia, co w prosty a skuteczny sposób zabezpieczy przed próbami kradzieży danych, takimi jak np. "szpiegowanie przez ramię", wynoszenie wrażliwych nośników czy niekontrolowane utrwalanie treści – robienie zdjęć, nagrywanie filmów czy rozmów. 

 

Prywatny detektyw może być również ważnym doradcą w zakresie instalowania kontroli dostępu, monitoringu czy innych, bardziej zaawansowanych zabezpieczeń elektronicznych. W wielu przypadkach jest też nieocenionym wsparciem dla działu IT w doborze i wdrażaniu oprogramowania stanowiącego zabezpieczenia urządzeń stacjonarnych i przenośnych.
Jeśli przedsiębiorca, oprócz zabezpieczeń fizycznych, chce zadbać również o świadomość personelu w zakresie ochrony danych przed wyciekiem, może zamówić u prywatnego detektywa szkolenia dla  pracowników, które będą dodatkową formą zabezpieczania wartości niematerialnych firmy. 

 

Oprócz wdrożenia wszystkich tych wymienionych działań prewencyjnych z pomocą prywatnego detektywa warto zastanowić się również nad okresowym audytem bezpieczeństwa danych. Nic tak nie poprawia czujności, jak regularne, choć niezapowiedziane kontrole. 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.