Każde dziecko wymaga należytej opieki i dużo zainteresowania ze strony rodziców i opiekunów. Wszystko jest dużo łatwiejsze, gdy oboje rodzice uczestniczą w wychowaniu. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej życie codzienne wygląda inaczej, niż chcielibyśmy zapewnić naszym dzieciom. Nawał obowiązków, pogoń za pieniądzem, problemy osobiste, powodują, że związek dwóch dorosłych ludzi nabiera negatywnych emocji. Częste lęki, awantury, konflikty, mogą spowodować rozstanie się rodziców. Jest to bardzo trudny czas, a najbardziej dla pociech, nie ważne w jakim są wieku. Nie ma większego znaczenia czy rodzice rozstaną się w zgodzie, czy też przez rozwód i konflikt, temat opieki nad dzieckiem staje się bardzo trudnym tematem do uregulowania prawnie.
Istnieją różne formy rozdzielenia życia dziecka pomiędzy obojga rodziców. Pytania: z kim dziecko będzie mieszkać, gdzie spędzać święta, kiedy pojedzie na wakacje, z którym z rodziców spędzi weekend, a który rodzic dopilnuje spraw szkolnych, zajęć dodatkowych, spraw zdrowotnych itd. Jeśli rodzice potrafią się porozumiewać ze sobą pomimo rozstania, to łatwiej jest podzielić ten czas dziecka pomiędzy dwa domy.
Taka sytuacja dla dziecka jest podziałem pomiędzy „dwa światy”- mamy i taty.
Władza rodzicielska to nie to samo co kontakty z dzieckiem. Według prawa władza rodzicielska obejmuje m.in. obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka z poszanowaniem jego godności i praw. Niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem to nie tylko przebywanie czy mieszkanie z nim, ale również, a nawet przede wszystkim, czas spędzony z dzieckiem i porozumiewanie się także na odległość.
Często gdy dziecko przebywa u jednego rodzica, drugi ma wątpliwości, czy opieka jest sprawowana należycie i wystarczająco. Czas, który dziecko ma wtedy spędzać z rodzicem, jest odpowiednio zagospodarowany, a opieka jest prawidłowo i z zaangażowaniem sprawowana. W tej trudnej sytuacji może pomóc detektyw, który oceni stan faktyczny kontaktów z dzieckiem. Detektyw udokumentuje sytuacje, co często jest niezbędne w sprawach sądowych dotyczących opieki i wychowania dziecka.
Należy pamiętać, że pomoc detektywa będzie niezbędna, gdy jedno z rodziców chce ograniczyć opiekę nad dzieckiem drugiemu, lub też, gdy jeden rodzic ma wątpliwości co do sposobu zajmowania się dzieckiem przez drugiego. Rodzice chcą zadbać o przyszłość dziecka, jego aspekty psychologiczne, i mieć pewność, że gdy nie jest się obok, to nie dzieje się krzywda dziecku: fizyczna lub/i psychiczna.