Przemoc w rodzinie - jak z nią walczyć

Przemoc w rodzinie - jak z nią walczyć

 

Przemoc w rodzinie to nie tylko agresja, bicie, krzyk, sprawianie fizycznego bólu. To również przemoc psychiczna, ekonomiczna, czy też ta na podłożu seksualnym. Statystyki policji są zatrważające i utrzymują się na podobnym poziomie od wielu lat, policjanci co roku zakładają ponad 70 tysięcy Niebieskich Kart. Niestety nie wszyscy doświadczający przemocy zgłaszają się po pomoc, wobec czego statystyki te są mocno niedoszacowane. Dlatego warto wiedzieć, gdzie ofiara powinna szukać pomocy, ale i jak reagować, gdy widzimy, że komuś dzieje się krzywda.

 

Co może zrobić ofiara przemocy w rodzinie?

 

Ofiary często nie zgłaszają się po pomoc w obawie przed nieskutecznością władz i zaostrzeniem zachowania sprawcy. Jednak sytuacja, w jakiej się te osoby znalazły powoduje, że zareagować trzeba. Pierwszym krokiem podczas wybuchu awantury jest telefon na Policję, która podczas interwencji może zatrzymać sprawcę, zgłosić sprawę służbom socjalnym, czy też rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty. Niebieska karta to działania mające na celu pomóc wyjść rodzinie z problemów poprzez opracowanie i egzekwowanie personalizowanym planów pomocy. Ofiary przemocy mają również do dyspozycji całodobowe telefoniczne linie wsparcia, gdzie również mogą liczyć na pomoc. Warto też zwrócić się o pomoc do rodziny, znajomych, sąsiadów. Niezbędne jest również gromadzenie dowodów, które w przyszłości mogą się okazać się kluczowe podczas batalii w sądzie. Warto nagrywać kryzysowe momenty, rejestrować kłótnie. Dobrze jest także skorzystać z usług profesjonalistów i zatrudnić prywatnego detektywa, który skutecznie pomoże gromadzić dowody przemocy. W przypadku pobicia - trzeba pamiętać o zrobieniu obdukcji.   

Statystyki nie oddają w pełni skali problemu przemocy w rodzinie. Oprawcy skrzętnie ukrywają się za drzwiami swoich domów stwarzając pozory normalności, zaś zastraszane ofiary boją się zabrać głos i walczyć o lepszy los. Pierwszą, kluczową zasadą jest to, by nie przechodzić obojętnie obok czyjegoś problemu. W sytuacji, gdy ma się podejrzenie o wystąpieniu przemocy, trzeba to wyjaśnić. Gdy w sąsiedztwie toczy się awantura, należy skontaktować się z odpowiednimi służbami. Z kolei w przypadku podejrzenia, że dzieciom dzieje się krzywda - również należy zgłosić sprawę do Sądu Rodzinnego, czy też Ośrodka Pomocy Społecznej. Takie działania mogą nawet uratować czyjeś życie. Ofiara przemocy często ukrywa siniaki, swój stan psychiczny. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest okazanie wsparcia, zarówno emocjonalnego, jak i ekonomicznego. 

 

Jak zareagować, gdy jest się świadkiem przemocy w rodzinie?

 

Eksperci są przekonani, że w dobie epidemii problem ten jeszcze mocniej narasta. Ludzie zamknięci w domach niemal skazani są na bliski kontakt ze sprawcą i są mniej podatni na pomoc otoczenia. Walka z przemocą w rodzinie nie jest prosta. Dzięki zebraniu wystarczająco silnych dowodów można skutecznie walczyć z oprawcą. W procesie zbierania argumentów warto sięgać po pomoc udzieloną przez prywatnego detektywa, który pomoże zebrać odpowiednie dowody. 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.