Detektyw to osoba, która świadczy usługi detektywistyczne, a więc osoba, która prowadzi śledztwo różnymi metodami niejawnymi. Posiada ona licencję na działalność prowadzenia prywatnego biura detektywistycznego. Kolaborant zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób, poszukiwaniem oraz zbieraniem potrzebnych informacji w sprawach, w których toczą się postępowania karne, prowadzeniem oraz rozwiązywaniem różnych zagadek. Inaczej mówiąc, jest osobą śledczą, której usługi wynajmuje się prywatnie w celu rozwiązania danej sprawy.
W jaki sposób detektyw szuka zaginione osoby?
Zgłaszając policji sprawę zaginięcia danej jednostki, często słyszy się, że nie mogą wszcząć postępowania, ponieważ nie upłynął wymagany czas od momentu zniknięcia osoby bądź danej osobistości nie grozi realne zagrożenie życia. W takiej sytuacji najczęściej policja rejestruje w bazie policyjnej dane zaginionej osoby i prosi o rysopis oraz zdjęcie zaginionego. Niestety na tym zazwyczaj poszukiwania policyjne się kończą. Z tego powodu nie należy bezczynnie czekać, tylko zacząć działać.
Osobą, która może pomóc w tym wydarzeniu, jest właśnie detektyw. Podczas zgłoszenia się do detektywa w sprawie zaginięcia, szczegółowo ustala wszystkie okoliczności oraz fakty, które mogą dotyczyć zaginionej osoby. Podczas prowadzonego śledztwa przez prywatnego detektywa zostają przez niego udokumentowane istotne informacje dotyczące trwającej indagacji. Działa on według ściśle swoich detektywistycznych metod, które najczęściej przyczyniają się do odnalezienia zagubionej istoty ludzkiej. Poszukiwanie osób zaginionych przez detektywa zaczyna się niemal natychmiast. Prywatny śledczy nie zwleka ani chwili, aby w jak najszybszym czasie rozwikłać sprawę.
Jeżeli ma się podejrzenie, że mogło stać się coś złego, zaginęła dana osoba i narażona jest na niebezpieczeństwo, absolutnie nie należy wahać się ani chwili tylko zgłosić się do prywatnego detektywa w celu szybkiego rozwiązania wątku. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, dlatego trzeba być czujnym, potwierdza specjalista ds. kontroli i jakości z firmy detektywistycznej.
Jak zostałem detektywem poszukującym osób zaginionych?
Bycie detektywem nie jest łatwe. Jest to niezwykle ciężka oraz odpowiedzialna praca, która wymaga niesamowitych umiejętności logistycznych oraz strategicznych. Każda osoba ubiegająca się o tytuł detektywa musi przejść badania psychiatryczne, które potwierdzą zdolność do podjęcia zatrudnienia w tym zawodzie. Kolejnym warunkiem jest ukończenie 21 roku życia, posiadanie co najmniej średniego wykształcenia, nie bycie nigdy karanym, odbycie odpowiedniego szkolenia detektywistycznego oraz otrzymanie licencję uprawniającą do wykonywania zawodu.