Ofiara wypadku rzadko jest w stanie zarejestrować bezpośrednio po zdarzeniu, co się wokół niej dzieje. To całkowicie zrozumiale, na ogół jest w szoku, zdezorientowana, zaskoczona i zaniepokojona zdrowiem swoim i osób jej towarzyszących. Kiedy po kilku dniach rozpoczyna się postępowanie wyjaśniające, okazuje się, że nie pamięta szczegółów tak dobrze, jak jej się wydawało, i w sumie niewiele może pomóc. Często jej wiedza jest niewystarczająca, aby uzyskać adekwatne świadczenie z ubezpieczenia, albo zadośćuczynienie za poniesione straty i doznane szkody. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy detektywa, który na zlecenie poszkodowanego pomoże odnaleźć świadków zdarzenia.
Skąd pozyskuje się dowody, jeśli ofiara wypadku nie jest w stanie wskazać świadków?
Najczęstszym źródłem dowodów zdarzenia jest monitoring. Zarówno ten lokalny – miejski czy gminny, jak i prywatny, czyli nagrania z kamer będących własnością właścicieli pobliskich domów, sklepów, stacji benzynowych, obiektów gastronomicznych czy rozrywkowych. Szansa na podparcie się zarejestrowanym obrazem występuje tylko wtedy, jeśli wypadek miał miejsce w centrum miasta, na ruchliwym skrzyżowaniu, albo w okolicy, gdzie występuje duże nagromadzenie standardowo monitorowanych obiektów. Jeśli zdarzył się on w ustronnej okolicy, szanse na to, że został nagrany, są nikłe.
Drugim, choć również nie zawsze możliwym do zastosowania źródłem są wideo rejestratory w pojeździe poszkodowanego. Nie wszyscy jednak kierowcy je posiadają, nie zawsze jeżdżą z włączonymi urządzeniami, a ponadto jeśli są one słabszej jakości, mogą niewiele pomóc.
Czasami, mimo że wypadek został zarejestrowany, jakość nagrania nie pozwala na ustalenie z całkowitą pewnością sprawcy ani okoliczności zdarzenia. Możliwe też, że nie pojawią się na nim elementy pozwalające na bezsporną identyfikację, jak np. tablice rejestracyjne pojazdu albo twarz kierowcy. W takim wypadku konieczne jest poszukiwanie świadków zdarzenia.
Jak w odnalezieniu świadków pomóc może detektyw?
Tutaj ponownie okolica, w której zdarzył się wypadek, determinuje obecność świadków. Jeśli to ruchliwy punkt, świadkami mogą być inni kierowcy, piesi, właściciele czy klienci zlokalizowanych w okolicy lokali, czy mieszkańcy pobliskich domów. Kiedy jednak mamy do czynienia z ustronnym miejscem, odnalezienie świadków może być problemem. Niezależnie jednak, czy do czynienia mamy z pierwszym, czy drugim przypadkiem, biuro detektywistyczne może okazać się niezastąpione w odnalezieniu świadków. Posiada ono przewagę nad osobą prywatną (np. samym poszkodowanym) w postaci:
- pracowników dedykowanych wyłącznie do zadania odszukania świadków,
- znajomości procedur związanych z udostępnianiem danych osobowych do celów dowodowych,
- odpowiednich narzędzi i sprzętu,
- wiedzy fachowej i doświadczenia.
Jeśli zostaliście poszkodowani w wypadku, i nie jesteście w stanie sami dotrzeć do świadków zdarzenia, pomoc detektywa może być dla Was jedynym sposobem na pozyskanie niezbędnych informacji.