Przekazując darowiznę darczyńcy rzadko kiedy myślą o tym, że będą chcieli się z tej operacji wycofać. Jeśli zachodzą okoliczności, na skutek których żałują, że przekazali coś obdarowanemu, często nie zdają sobie sprawy, że cofnięcie tego procesu jest możliwe. Nie oznacza to, że łatwo można tego dokonać. Przepisy prawa ściśle określają sytuacje, kiedy jest to wykonalne. Każdorazowo jednak potrzebne są dowody, że dane zdarzenie, na podstawie którego darowizna ma być cofnięta, miało miejsce i że faktycznie może być powodem wycofania się darczyńcy ze swojej decyzji. W zdobywaniu tego typu dowodów bardzo pomocny może być prywatny detektyw.
Sytuacje, w których możliwe jest cofnięcie darowizny
Darowizny nie można cofnąć po prostu dlatego, że darczyńca się rozmyślił, postanowił inaczej rozporządzić swoim majątkiem, wszedł w spór z obdarowanym, albo uważa, że obdarowany źle dysponuje tym, co otrzymał. Powody cofnięcia darowizny określone są przez Kodeks Cywilny.
W przypadku darowizny niewykonanej są to:
- zmniejszenie się majątku darczyńcy w okresie między zawarciem umowy a przekazaniem darowizny – darczyńca na skutek choroby, utraty pracy, wypadku itp. nie jest w stanie odpowiednio zaspokoić swoich potrzeb finansowych,
- niespełnienie przez obdarowanego obowiązku (warunku przekazania) nałożonego na niego przez darczyńcę.
W przypadku darowizny wykonanej powodem jej cofnięcia mogą być: - rażąca niewdzięczność obdarowanego – np. wywołanie uszczerbku na zdrowiu darczyńcy, odmówienie udzielenia mu pomocy, popełnienie wobec niego przestępstwa, lub godzenie w jego dobre imię,
- odwołanie darowizny przez spadkobierców darczyńcy – jeśli obdarowany przyczynił się do jego śmierci, lub sam darczyńca chciał odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności, lecz nie zdążył tego zrobić.
W każdym z tych przypadków o cofnięciu darowizny decyduje sąd, przed którym udowodnić należy spełnienie ww. warunków. Dowody, które zbierze prywatny detektyw, zwiększają szansę na pozytywną decyzję sądu, pozwalającą odzyskać przekazany majątek.
Pomoc prywatnego detektywa w gromadzeniu dowodów umożliwiających cofnięcie darowizny
Aby zebrane dowody miały charakter kwalifikowany, oraz zostały uznane przez sąd za wiarygodnie i przekonujące, warto ich gromadzenie powierzyć profesjonaliście. Prywatny detektyw, stosując dostępne sobie sposoby i środki, jest w stanie udowodnić, że obdarowany nie wykonał woli darczyńcy, i nie spełnił warunku, pod którym otrzymał darowiznę, albo też, że okazał się w stosunku do darczyńcy rażąco niewdzięczny. Jest w stanie to zrobić poprzez obserwację i analizę zachowania obdarowanego, prześledzenie jego postępowania, rozmowy ze świadkami lub wykonanie dokumentacji fotograficznej.
Coraz częściej stosowaną przez prywatnego detektywa metodą zbierania dowodów w tego typu sprawach jest tzw. "biały wywiad", czyli wyszukiwanie informacji z dostępnych, nietajnych źródeł. Znalezione dowody może on zachować i zabezpieczyć na odpowiednich nośnikach informacji, dzięki czemu usunięcie ich przez obdarowanego nie będzie problemem w postępowaniu sądowym.
Prywatny detektyw ma dostęp do odpowiednich narzędzi i nowoczesnych technologii, które mogą pomóc w zbieraniu dowodów na to, że istnieją podstawy do cofnięcia darowizny. Dysponuje też odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, oraz potrafi stosować odpowiednie metody operacyjne, pozwalające dostarczyć sądowi niepodważalnych dowodów.