Procesy toczące się przed sądem rodzinnym wzbudzają szczególnie dużo emocji. Po przeciwnych stronach sali stają bliscy sobie kiedyś ludzie, którzy w trakcie postępowania sądowego stają się swoimi najzacieklejszymi przeciwnikami. Wynika to z poczucia krzywdy, zranienia czy zdrady, której zaznała jedna ze stron. Często na drodze psychicznego znęcania się. Przemoc psychiczna jest nie tylko ogromną traumą dla pokrzywdzonego, ale również działaniem trudnym przez niego do udowodnienia – nie zostawia przecież śladów. Warto w zebraniu dowodów na takie postępowanie skorzystać z pomocy prywatnego detektywa.
Na czym polega przemoc psychiczna?
O przemocy psychicznej w rodzinie mówimy wtedy, kiedy jeden lub więcej jej członków kierują przeciwko pozostałym działania, oddziałujące negatywnie na ich świadomość i samopoczucie i wywołujące cierpienia psychiczne.
Do typowych przykładów znęcania się psychicznego w rodzinie należy wszczynanie kłótni, poniżanie, kontrolowanie, wyśmiewanie, obrażanie oraz naruszanie godności osobistej. Działania takie skutkują zaburzeniem poczucia własnej wartości, sprawczości i bezpieczeństwa. Ofiara stopniowo traci wiarę w to, że jest w stanie w jakikolwiek sposób przeciwstawić się agresorowi, oraz zaczyna wierzyć w swoją winę tego stanu rzeczy, oraz w twierdzenia, jakie słyszy na swój temat. Prowadzi to u niej do depresji, stanów lękowych, izolacji społecznej, niejednokrotnie również do różnego rodzaju problemów emocjonalnych, a nawet choroby psychicznej. Aby mówić o znęcaniu psychicznym, działania prześladowcy muszą mieć charakter długotrwały.
Pomoc prywatnego detektywa w zebraniu dowodów na znęcanie się psychiczne w rodzinie
Osoby podlegające długotrwałej przemocy psychicznej rzadko zdobywają się na to, aby szukać dla siebie pomocy. Dlatego ważne jest, abyśmy dostrzegając przejawy bądź skutki psychicznego znęcania się nad kimś w rodzinie, oferowali swoje wsparcie. Jednym z działań może być skierowanie pokrzywdzonego do prywatnego detektywa, który podpowie, w jaki sposób zbierać dowody, które będą niezbędne do ukarania sprawcy w czasie postępowania sądowego. Prywatni detektywi zazwyczaj doradzają swoim klientom w takiej sytuacji:
- nagrywania zdarzeń będących przemocą psychiczną,
- zachowywania i zabezpieczania wiadomości głosowych i tekstowych,
- poproszenie osób trzecich, będących świadkami przemocy o robienie notatek,
- prowadzenie dziennika zdarzeń,
- gromadzenie dokumentacji medycznej (od psychologa bądź psychiatry),
- zachowania notatek z interwencji policji, jeśli takie miały miejsce.
Prywatny detektyw może równocześnie sam gromadzić aktywnie dowody na znęcanie się psychiczne w rodzinie, np. przeprowadzając rozmowy z innymi członkami rodziny, bądź sąsiadami, dostarczając narzędzi do utrwalania treści, kierując pokrzywdzonego do odpowiednich służb i instytucji.
Jeśli Ty, lub znana Ci osoba jesteście ofiarami znęcania się psychicznego w rodzinie, nie zwlekajcie ze zwróceniem się o pomoc. Im prędzej podejmiecie działania, tym szybciej uwolnicie się z tej zagrażającej zdrowiu a często i życiu sytuacji.