Włamanie do mieszkania to jedna z najbardziej stresujących życiowych sytuacji. Aby wyjść z niej z jak najmniejszymi stratami, działać trzeba szybko i precyzyjnie. Niewiele osób jest do tego zdolnych. Podejmuje działania dopiero po tym jak ochłonie i wyjdzie z pierwszego szoku. W tym czasie złodzieje zdążą już ukryć, a nawet upłynnić jego majątek. Ślady zaś ulegają zatarciu, i im dłuższy czas upłynie od zdarzenia, tym trudniej będzie dotrzeć do skradzionych rzeczy. Samodzielne namierzanie jest dość skomplikowanym zadaniem. Poszukiwania będą o wiele skuteczniejsze, jeśli powierzysz je prywatnemu detektywowi.
Statystyki dotyczące kradzieży z włamaniem
Każdego roku w Polsce zdarza się ok. 70 do 80 tys. kradzieży z włamaniem. Najbardziej niebezpieczne pod tym względem są województwa dolnośląskie, śląskie, mazowieckie i pomorskie. Najmniejsza liczba kradzieży poprzedzonych włamaniem ma miejsce w województwie podkarpackim. Niektóre publikacje twierdzą, że tego typu zdarzenie ma miejsce średnio co 7 minut. Wykrywalność na poziomie kraju wynosi ok. 46%. Ile ofiar tego przestępstwa odzyskało swoje mienie – na ten temat statystyki milczą.
Przeważająca część włamań dokonywana jest przez osoby dorosłe, na ogół posiadające doświadczenie w tym procederze. Mają oni nie tylko dobrze opracowane metody obserwacji, techniki dostawania się do mieszkań i domów, ale również stałych nabywców na skradzione przedmioty i sposoby ukrywania źródła pochodzenia swoich przychodów. Przestępstwa popełniane przez osoby nieletnie kształtują się na poziomie 10% i nasilają się w okresie wakacyjnym.
Do najczęściej kradzionych rzeczy należą:
- pieniądze,
- biżuteria,
- sprzęt elektroniczny,
- tzw. przedmioty markowe – odzież, zabawki, wyposażenie mieszkania,
- przedmioty artystyczne i kolekcjonerskie.
Pomoc prywatnego detektywa w odnalezieniu sprawców włamania i skradzionego majątku
Prywatny detektyw oferuje ofiarom kradzieży rzecz bezcenną – brak emocjonalnego podejścia do poniesionej szkody. Dzięki temu jest w stanie działać precyzyjnie i sposób skoordynowany. Tak samo działają oczywiście organa ścigania, wiadomo jednak, że mają one ograniczone zasoby ludzi i sprzętu, oraz że pracują jednocześnie nad wieloma sprawami. Prywatny detektyw w danej chwili zajmuje się wyłącznie Twoją stratą, zapewniając w ten sposób szybszy tok postępowania i większą wykrywalność.
Do podstawowych metod jego działania w przypadku poszukiwania skradzionych przedmiotów należą: oględziny miejsca przestępstwa, namierzenie sposobu, w jaki włamywacze dostali się do środka i narzędzi, jakich przy tym użyli, poszukiwanie osób, które mogły zauważyć podejrzane działania w Twojej okolicy i zebranie od nich informacji. Dzięki swoim metodom, kontaktom i znajomości terenu prywatny detektyw może też sprawdzić miejsca, gdzie skradziony towar mógłby trafić. Jeśli odnajdzie tam rzeczy, które potencjalnie mogłyby być Twoją własnością, wykona ich dokumentację fotograficzną i skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Będzie Ci też towarzyszyć w czasie ewentualnych wizyt w punktach sprzedaży. Ale nie tylko sklepy, lombardy czy inne punkty handlowe będą obiektem jego zainteresowania. Przyjrzy się również e-sklepom, platformom i aukcjom internetowym. Dostarczy Ci niepodważalnych dowodów, które będą mogły zostać użyte w postępowaniu sądowym.
Pamiętaj! Z każdym dniem maleje szansa na odzyskanie skradzionego mienia. Jeśli chcesz, aby Twój majątek do Ciebie powrócił, rozważ zatrudnienie prywatnego detektywa. Pomoże Ci odnaleźć Twoje mienie nie tylko w kraju – w przeciwieństwie do organów ścigania, może swobodnie poszukiwać go także za granicą.