Oszustwa romantyczne - detektyw kontra oszuści na portalach społecznościowych

Oszustwa romantyczne - detektyw kontra oszuści na portalach społecznościowych

 

To, że posiadamy uczucia czyni nas ludźmi. Nie można przejść przez życie, nie okazując nikomu ani niczemu zainteresowania, współczucia, solidarności, czy chęci niesienia pomocy. Niestety często, w szczególności w przypadku osób szczególnie wrażliwych, dochodzi do "żerowania" na tego typu postawach. Media społecznościowe są doskonałym kanałem, którym oszuści do takich ludzi łatwo mogą dotrzeć, i za pomocą którego mogą ich oszukać i wykorzystać. Prywatni detektywi są wówczas często jedyną instytucją, która świadczy aktywną pomoc, jest w stanie dotrzeć do przestępcy i dostarczyć dowodów umożliwiających skazanie go.

 

Na czym polega oszustwo romantyczne?

 

Bazą oszustwa romantycznego jest pozyskanie zaufania ofiary, wzbudzenie w niej uczuć do przestępcy a następnie nakłonienie do przekazania mu określonych dóbr. Najczęściej działają oni za pośrednictwem portali randkowych takich jak Tinder, Badoo, Sympatia, MyDates, eDarling, albo społecznościowych - Facebook lub Instagram. Posługują się tam fałszywymi kontami, na których zamieszczają zdjęcia zakupione na jednej z platform internetowych, albo wykradzione z przejętych profili rzeczywistych osób. Dzięki nim nawiązują oni kontakty z osobami, które następnie stopniowo przywiązują do siebie, przez co łatwo im jest nimi manipulować.

 

Bardzo sugestywnie taki rodzaj przestępstwa pokazał serial NETFLIX pod tytułem "Oszust z Tindera", o człowieku, który podając się za handlarza diamentów wyłudził spore kwoty od wielu kobiet poznanych przez aplikację randkową. Należy mieć jednak świadomość, że w realnej rzeczywistości też dochodzi do tego typu przestępstw - oszuści potrafią być bardzo przekonywujący.

 

Jak oszuści nakłaniają swoje ofiary do przekazania im pieniędzy?

 

Pomysłowość przestępców na tym polu jest naprawdę nieograniczona. Po tym jak zdobędą uczucia swojej ofiary, nagle niespodziewanie "popadają w tarapaty" i proszą o pomoc w zwalczeniu "przejściowych problemów". Warto podkreślić, że taka relacja trwa na tyle długo, że poddawana "zmiękczaniu" osoba traci czujność i jest w stanie zrobić wszystko, aby pomóc rzekomo bliskiej sobie osobie. Bez najmniejszych podejrzeń przekazuje więc pieniądze na:

  • organizację wizyty u siebie lub u oszusta (przylot, noclegi, wyżywienie ),
  • spłatę kredytu,
  • leczenie oszusta lub jego bliskich,
  • opłatę celną i podatki za rzekomo wysłane ofierze kosztowności,
  • łapówki, które mają pomóc w wydostaniu się z poważnych tarapatów,
  • sfinansowane wspólnych wakacji albo zakupu wspólnego mieszkania,
  • inwestycję, która ma przynieść obojgu ogromne zyski.

 

W przypadku, jeśli jest się ofiarą takiego przestępstwa, należy je jak najszybciej zgłosić organom ścigania, pamiętać jednak należy, że często nie otrzyma ono najwyższej rangi. Równolegle warto więc zwrócić się do prywatnego detektywa, który od razu przystąpi do badania sprawy, gromadzenia dowodów i identyfikacji tożsamości osoby, kryjącej się za fałszywymi danymi. Z pewnością podejdzie on do sprawy profesjonalnie i poważnie, nie badając, ani nie podważając motywów postępowania osoby, która stała się ofiarą przestępcy.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.