Kontrwywiad gospodarczy - na czym polega ?

Kontrwywiad gospodarczy - na czym polega ?

 

Każdy szanujący się przedsiębiorca chociaż raz spotkał się z terminem kontrwywiadu gospodarczego. W dodatku najczęściej równolegle prowadzony jest wywiad gospodarczy, który również realizowany jest przez doświadczonych detektywów. Mimo tego, że w Polsce temat się dopiero rozwija, jak się okazuje jest bardzo potrzebny, ponieważ wiele firm boryka się z dużymi problemami ze swoimi kontrahentami.

 

Czym jest kontrwywiad gospodarczy?

 

Informacja jest czymś niezwykle porządnym w biznesie, jednak jak to z nią bywa jest ulotna, a jednocześnie rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wiedza na temat tego, kim są potencjalni kontrahenci jest istotna w skutecznym prowadzeniu interesów. Z tego względu w wielu firmach powołuje się specjalną jednostkę, jaką jest właśnie kontrwywiad gospodarczy. Nadrzędnym celem jednostki jest pozyskiwanie danych i informacji o pracownikach, a nawet klientach innych przedsiębiorstw, a także przewidywanie trudnych sytuacji i zapobieganie szpiegostwu gospodarczemu.

 

Skuteczny kontrwywiad gospodarczy pozostaje w stałym kontakcie z zarządem przedsiębiorstwa, tak aby droga zdobytych przez nich informacji była jak najkrótsza. W przypadku wywiadu gospodarczego sprawa wygląda tak samo, przy tym warto zaznaczyć, że najlepiej kiedy obydwie komórki tworzone się równolegle.

 

Detektywi w kontrwywiadzie gospodarczym

 

Prywatni detektywi, którzy tworzą jednostkę kontrwywiadu gospodarczego muszą działać w ramach obowiązującego prawa i nie mogą przekraczać swoich kompetencji. Za takie nadużycia uznaje się między innymi: zatajanie szkodliwych działań, które podejmowane są w przedsiębiorstwie, manipulacja pracownikami, łamanie prawa, a także wszelkie inne działania, które nie mają na celu lepszego funkcjonowania firmy.

 

Bezpieczne działanie firmy jest sprawą niezwykle istotną, jednak nawet najbardziej skuteczny kontrwywiad nie jest wstanie przewidzieć każdej ewentualności, na którą przedsiębiorstwo może być narażone. Działania kontrwywiadu gospodarczego zajmują się przede wszystkim minimalizowaniem potencjalnych strat, które związane są bezpośrednio z naruszeniem bezpieczeństwa firmy.

 

Rola prywatnego detektywa w kontrwywiadzie gospodarczym jest jasno określona. Jego działania skierowane są na człowieka i wykrywanie jego błędów i nieprawidłowego działania. Bardzo ważne jest tworzenie profili potencjalnych oszustów, a także szkolenie pracowników z firmy, podkreślając na co zwracać najczęściej uwagę w kontakcie z klientami. Należy jednak pamiętać, że nadrzędnym dobrem jest lepsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.