Istnieje ograniczona ilość sytuacji, kiedy założenie podsłuchu na telefonie jest legalne. Mimo to co jakiś czas ktoś dowiaduje się, że był podsłuchiwany, i nie odbywało się to w zgodzie z przepisami prawa. Przyczyny podsłuchiwania mogą być różne, począwszy od prywatnych (np. pozyskanie dowodów na nieuczciwość partnera), poprzez gospodarcze (próby nielegalnego pozyskania informacji biznesowych), aż po polityczne (podsłuchiwanie rywali w wyborach czy na stanowisko w instytucji samorządowej). Dlatego warto, aby każdy znał metody na identyfikację podsłuchu w telefonie. Może go to uchronić od poważnych kłopotów finansowych czy wizerunkowych.
Co powinno wzbudzić podejrzenia użytkownika telefonu?
Wykrycie, że nasz telefon jest na podsłuchu, nie należy do łatwych zadań. Dzisiejsze systemy monitorowania rozmów telefonicznych należą do najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych i działają w sposób bardzo dyskretny. Niemniej jednak są sygnały, które powinny zaniepokoić posiadacza telefonu i uruchomić jego czujność. Należą do nich wszelkie nietypowe przypadki funkcjonowania telefonu, które do tej pory się nie zdarzały, jak na przykład:
- szybsze zużywanie się baterii,
- "zawieszanie się" telefonu,
- pojawienie się aplikacji, o której nie pamiętamy, abyśmy ją instalowali,
- nagłe otwieranie się lub zamykanie aplikacji,
- samoistne resety,
- do tej pory niewystępujące sekwencje dźwięków (np. serie "piknięć"), po wybraniu numeru lub odebraniu połączenia przychodzącego.
Jeśli zdarzyło Wam się pozostawić telefon bez nadzoru, albo kliknęliście kiedyś w podejrzany link, a za jakiś czas stwierdzicie jeden z powyższych objawów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wasz telefon jest podsłuchiwany.
Jak zweryfikować zainstalowanie podsłuchu na Waszym telefonie?
Z pomocą mogą Wam przyjść przede wszystkim operatorzy telefonii komórkowej. Udostępniają oni kody, dzięki którym przeprowadzić można wstępne sprawdzenie, czy na urządzeniu zainstalowane zostało oprogramowanie szpiegujące.
Na przykład kod *#21# pomoże ujawnić, czy dane lub pliki z Waszego telefonu nie są gdzieś przekazywane. Po wpisaniu tego kodu uzyskacie numer, na który mogły być wysłane. Kod *#62# pozwoli Wam sprawdzić, na jaki numer przekierowywane są połączenia, kiedy jesteście poza zasięgiem, albo macie wyłączony telefon. Jeśli chcecie wyłączyć wszelkie przekierowania z Waszego aparatu, wystarczy wpisać kod ##002#. Niestety zastosowanie tych kodów nie daje całkowitej pewności, że na urządzeniu nie został zainstalowany zaawansowany podsłuch, który nie da się tym sposobem wykryć.
Większą pewność da Wam zastosowanie specjalistycznych urządzeń do wykrywania oprogramowania szpiegującego. Musicie się jednak liczyć z tym, że ich obsługa jest dość trudna, i osoba nieposiadająca specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego doświadczenia, może nie wykryć podsłuchu, mimo zastosowania najskuteczniejszych nawet aplikacji.
Dlatego rekomendowanym rozwiązaniem w przypadku podejrzenia podsłuchu jest zwrócenie się o pomoc do prywatnego detektywa. Biuro detektywistyczne posiada z reguły odpowiednie narzędzia i wysokiej klasy sprzęt, który szybko i niepodważalnie odnajdzie na Waszym telefonie oprogramowanie szpiegujące. Będzie też w stanie skutecznie je usunąć.
Podsłuchy są w większości przypadków nielegalne. Prawo do ochrony prawnej w tym zakresie gwarantują Konstytucja, Kodeks Cywilny i Kodeks Karny RP. Jeśli podejrzewacie, że jesteście podsłuchiwani, pamiętajcie, że prywatny detektyw jest w stanie to szybko i skutecznie sprawdzić oraz udowodnić.