Jak walczyć z molestowaniem seksualnym w pracy

Jak walczyć z molestowaniem seksualnym w pracy

 

Molestowanie seksualne niestety nie jest problemem jednostkowym. Nie należy go lekceważyć i warto jak najszybciej poszukać wsparcia. Nie tylko przybiera ono formę fizyczną, lecz także psychiczną. Na szczęście można z tym walczyć z pomocą doświadczonych osób. Na czym polega molestowanie seksualne w pracy? Jak postępować w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy?
Molestowanie seksualne w pracy
Są to wszelkie czynności, jakie obejmują zachowania niepożądane i nacechowane seksualnie. Naruszają one godność danej osoby i są stosowane wbrew jej woli. Obejmują działania werbalne i fizyczne, które dotyczą:

  • niechcianego dotyku,
  • żartów z podtekstem erotycznym
  • dwuznacznych komentarzy odnośnie wyglądu,
  • składania propozycji seksualnych,
  • zmuszania do czynności seksualnych,
  • nakłaniania do oglądania treści pornograficznych itp.

Taki stan rzeczy prowadzi do uczucia upokorzenia oraz poniżenia. Wiązać się może z dyskryminacją płciową. Naukowcy wskazują, że ofiarami molestowania znacznie częściej padają kobiety. Doświadczają one niepożądanych zachowań nawet przez długi czas. Pojęcie molestowania wskazano w latach 70. w Stanach Zjednoczonych i odnosiło się ono do kobiet. Termin dotyczył pracownic kilku firm, które zostały zwolnione po odrzuceniu zalotów swojego szefa.

 

Jak się zachować?

 

Niestety molestowanie nie zawsze jest traktowane poważnie przez otoczenie. Dotyka ono danej osoby i odbija się na jej zdrowiu fizycznym i psychicznym, dlatego nie można tego lekceważyć. Aby ukrócić takie zachowania, należy od razu wyrazić sprzeciw. Osoba poszkodowana powinna powiedzieć sprawcy wprost, że nie życzy sobie takich zachowań i czuje się niekomfortowo. Jeżeli działanie zostanie podjęte szybko, jest szansa na pozbycie się kłopotu. Reagować trzeba także wtedy, gdy jesteśmy świadkami molestowania. Wsparcie okazane współpracownikowi może zniechęcić sprawcę do dalszych aluzji.

 

Gdzie szukać wsparcia?

 

W sytuacji, gdy rozmowa ze sprawcą nie przyniesie skutku, konieczne jest wejście na drogę formalną. Jeśli do molestowania dochodzi w miejscu zatrudnienia, poprośmy o pomoc pracodawcę. Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy to pracodawca jest sprawcą - tutaj warto złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Nie należy obawiać się konsekwencji, gdyż inspektor ma obowiązek zachować nasze dane w tajemnicy.

Inne rozwiązanie to powiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub złożenie pozwu do sądu. Pomocne będą materiały, jakie poświadczą o napastowaniu. Zachowujmy wydruki maili, otrzymane wiadomości i rozważny dyskretne nagranie rozmowy. W tym celu przyda nam się wsparcie prywatnego detektywa, która z pewnością będzie działać fachowo i sprawnie.

Kluczową kwestią są też zeznania świadków. W przypadku, gdy molestowanie seksualne w pracy odbiło się na naszym zdrowiu, warto odwiedzić specjalistę i zgromadzić dokumentację medyczną przydatną w sądzie.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.