Prawie każdy dom przez większość dnia pozostaje pusty. Dorośli w pracy, dzieci w szkole, u sąsiadów na ogół to samo. Takie okazje często zachęcają osoby niepowołane do wtargnięcia na teren posesji i podjęcia prób "obłowienia się" pozostawionym bez nadzoru właścicieli dobrem.
Statystyki prowadzone przez policję pokazują, że włamań do domów prywatnych z roku na rok przybywa. Warto więc skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalisty - detektywa, aby uchronić swój dom.
Najprostsze metody prewencji dostępne dla każdego
Obserwacja otoczenia to najbardziej podstawowa czynność, jaką można wykonać w celu zabezpieczenia swojego domu czy mieszkania. Ich właściciel nie zawsze zdaje sobie sprawę, że jego posesja znalazła się na celowniku złodzieja. Doświadczonemu detektywowi jednak wystarczy jeden przejazd obok takiej nieruchomości, aby zauważyć oczywiste dowody na planowane włamanie. Złodzieje bowiem stworzyli kod, którym znakują obserwowany przez siebie obiekt. Jeśli właściciel zauważy obok swojego domu dziwny znak, narysowany kredą, wyryty w twardym materiale lub ułożony z drobnych elementów, powinien jak najszybciej zadbać o zabezpieczenia utrudniające włamanie, a najlepiej również powiadomić policję.
"Jak dobrze mieć sąsiada" - ta znana prawda wyśpiewana w piosence z przed lat może się okazać znakomitą metodą zapobiegania kradzieżom. Życzliwy sąsiad może wyświadczyć nieocenioną przysługę obserwując, czy wokół pobliskiego domu nie przebywają nieznajome osoby, interesujące się tym, co dzieje się w budynku lud wokół niego. Może też na różne sposoby imitować przebywanie w domu gospodarzy, na przykład uprzątając ulotki reklamowe, opróżniając skrzynkę na listy, czy zmieniając położenie drobnych przedmiotów wokół domu.
Upewnianie się przed wyjściem z domu, czy wszystkie okna, drzwi balkonowe czy tarasowe zostały zamknięte jest bardzo cennym nawykiem, który uniemożliwi złodziejowi znalezienie tej jednej jedynej nieszczelności, która pozwoli mu wtargnięcie do budynku.
Bardzo ważna jest też gospodarka kluczami. Nie należy:
- przechowywać ich w widocznym miejscu,
- chować w skrytce, co do której wydaje się właścicielowi, że tylko on o niej wie,
- lekceważyć zaginięcia - jeśli dojdzie do utraty klucza, konieczna jest wymiana przynajmniej jednego zamka.
Wychodząc na kilka godzin, warto też pozostawić zapalone światło w jednym z pomieszczeń, albo np. włączone radio. O dłuższej nieobecności lepiej nie informować na portalach społecznościowych. Obecnie są one idealnym źródłem informacji dla złodziei, że nasza nieruchomość pozostaje bez opieki. Pobytem na wakacjach lepiej pochwalić się po powrocie.
Social media pozwalają też rozpoznawać nasz status majątkowy. Policyjni eksperci zajmujący się włamaniami twierdzą:
"Publikowanie zdjęć pięknych, bogato wyposażonych wnętrz, luksusowych samochodów czy biżuterii jest wskazówką dla złodzieja, że w tym domu czeka na niego wartościowy łup. Lepiej więc unikać tego typu postów, aby nie znaleźć się w kręgu zainteresowań niewłaściwych osób."
Rozwiązania technologiczne i usługi podnoszące bezpieczeństwo
Rzadko który właściciel domu jest specjalistą od zabezpieczeń antywłamaniowych. W przypadku wątpliwości, jakie rozwiązanie wybrać, aby najlepiej pasowało do danego obiektu warto zasięgnąć porady specjalisty - detektywa lub agencji detektywistycznej.
W ten sposób pozyskać można rzetelną i fachową wiedzę na temat:
- zabezpieczeń wszelkiego rodzaju otworów umożliwiających wejście,
- odpowiednich modeli drzwi antywłamaniowych i atestowanych zamków,
- monitoringu pozwalającego na obserwację otoczenia w czasie rzeczywistym i nagrywanie,
- skutecznych i prostych w działaniu fotopułapek,
- sprzętu inwigilacyjnego przystosowanego do ochrony nieruchomości.
Są to oczywiście już rozwiązania, które pociągają za sobą koszty i wymagają określonych inwestycji. Warto więc, aby były dokładnie przemyślane a najlepiej skonsultowane z detektywem, który na bazie swojego doświadczenia wskaże, co w konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej.
W sytuacjach, kiedy doszło już do włamania, mienie zostało skradzione lub zniszczone, tym bardziej warto skorzystać z usług biura detektywistycznego. To znacznie podniesie szansę na odzyskanie utraconych przedmiotów, odnalezienie sprawcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności.