Zdrowie jest bardzo ważne i nie trzeba o tym nikomu przypominać. Pracownik, który rzadko choruje jest prawdziwym skarbem dla firmy. Co robić w sytuacji, gdy pracownik często choruje? Regularne korzystanie z L4 może w pewnym momencie budzić wątpliwości. Szczególnie jeżeli takie zwolnienia pojawiają się z dnia na dzień.
Plaga zwolnień lekarskich
Zwolnienia lekarskie są dla pracowników. Nie ma w nich nic złego. Pod warunkiem, że są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Czyli na podreperowanie zdrowia i wykurowanie się z choroby.
Niestety L4 staje się coraz bardziej popularne jako urlop „last minute”. Szef nie chce dać urlopu? Pojawił się bardzo ważny projekt, którego deadline koliduje z ciekawym wyjazdem? Wizyta u lekarza i praca przestaje stanowić problem w planach wypoczynku.
Legalne wolne pracownika
Pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Niektóre osoby nie chcą korzystać z tego urlopu i chomikują go na bliżej nieokreśloną przyszłość. Innym z kolei taka ilość dni nie wystarcza.
Powody są różne. Skutkiem jest nadużywanie zwolnień lekarskich i wysoka absencja w pracy. ZUS informuje, że do czasu pandemii około 15% zwolnień lekarskich było wykorzystywanych niezgodnie z ich przeznaczeniem. W okresie pandemii ten wskaźnik znacząco wzrósł. Tendencja wciąż jest wzrostowa.
Zwolnienie lekarskie pozornie może być uważane za mało szkodliwe dla pracodawcy. Być może to jest jednym z powodów nadużyć. Pierwszy miesiąc chorobowego opłaca pracodawca, a w kolejnych wynagrodzenie zapewnia ZUS. Wypłata wpływa regularnie na konto, więc teoretycznie pracownik nie ma, o co się martwić. Pieniądze na wakacje będą.
Straty pracodawcy
Pracodawca niestety musi reorganizować pracę całego zespołu z powodu długiej absencji jednego pracownika. Może to generować znaczne straty. Szczególnie w sytuacji, gdy zbliża się deadline ważnego projektu lub spotkanie z kluczowym klientem.
Uzyskanie fałszywego zwolnienia chorobowego nie jest trudne. Niektórzy korzystają ze „znajomości”. Inni proszą o drobną przysługę. Niektórzy po prostu symulują. Sposobów jest dużo na otrzymanie dodatkowych dni wolnych.
Kontrola pracownika na zwolnieniu chorobowym
Pracodawca ma możliwość sprawdzenia pracownika, który przebywa na podejrzanym L4. Możliwości są nieco ograniczone, ale warte zweryfikowania. Najważniejsze są portale społecznościowe. Wielu „chorych” wrzuca regularnie swoje zdjęcia na różne portale. Często zdarzają się sytuacje, gdy pracownik cierpiący na zapalenie nerek, zamiast przebywać w domu, jest nad jeziorem i doskonale się bawi. Facebook, Instagram oraz inne portale pozwalają na szybką weryfikację L4.
Pracodawca, który ma wątpliwości dotyczące słuszności zwolnienia chorobowego podwładnego może złożyć wniosek do ZUS-u z prośbą o przeprowadzenie kontroli. Pozwala to na sprawdzenie, czy zwolnienie zostało wystawione osobie faktycznie chorej. Kontrola może zostać przeprowadzona przez pracodawcę lub osobę, którą wyznaczy.
Przed przeprowadzeniem kontroli warto mocno się zastanowić. Może okazać się, że pracownik nie symuluje, a faktycznie jest chory. Bezpodstawne oskarżenia przyczynią się do powstania nieprzyjemnej atmosfery w miejscu pracy. Pracownik może stracić zaufanie do pracodawcy. W razie wątpliwości najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę detektywistyczną. Dysponuje ona nowoczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi, które pomogą zweryfikować autentyczność zwolnienia chorobowego.
Nieoceniona pomoc detektywa
Zatrudnienie detektywa jest najlepszym rozwiązaniem przy wątpliwościach dotyczących L4 podwładnego. Profesjonalna agencja posiada doświadczenie i stosuje szereg metod, aby zweryfikować podejrzenia, np. wywiad środowiskowy, cyberwywiad oraz dyskretną obserwację wskazanej osoby.
Obserwacja to bardzo skuteczna metoda, która może przynieść cenną dokumentację. Dowody w postaci zdjęć oraz nagrać wideo są niezwykle istotne. Dokładny raport który przygotuje detektyw razem z uzyskanymi materiałami stanowi pakiet niezbitych dowodów na ewentualne fałszerstwo L4. Wszystko jest wykonywane w całkowitej dyskrecji. Zapewnione jest poszanowanie praw oraz wolności obserwowanej osoby.