Czy założenie podsłuchu jest legalne

Czy założenie podsłuchu jest legalne

 

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest zarejestrować przeprowadzane dyskusje nawet bez specjalistycznego sprzętu. Każdy telefon komórkowy wyposażony jest w dyktafon, dlatego nagranie rozmowy nie stanowi dużego problemu. Chociaż podsłuchiwanie czyjejś rozmowy może wydawać się niegrzeczne, to jednak w bardzo wielu sytuacjach potrafi pomóc. Czy za założenie podsłuchu mogą grozić kary?

 

Prawne kwestie zakładania podsłuchów

 

W Kodeksie karnym w art. 267 par.3 napisane jest, że "nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2". Nie oznacza to jednak, że montowanie podsłuchu i rejestrowanie rozmów zawsze jest niezgodne z prawem. Nagrywanie rozmów, w których bierzemy udział, jest dozwolone, jednak rejestrowanie przy tym osób postronnych może zostać potraktowane jako naruszenie ich prywatności. Podczas zarejestrowania rozmowy, np. z partnerem, ma miejsce utrwalanie przekazanych informacji, dlatego w ostatecznym rozrachunku to sąd ocenia, czy wykorzystanie podsłuchu naruszyło prawo. Nie mniej jednak warto pamiętać o tym, że nagrania często są bardzo cennym i niepodważalnym dowodem.

 

Jaki sprzęt do podsłuchu sprawdzi się najlepiej?

 

Jak wspomniano wcześniej, do zarejestrowania rozmowy bardzo często służą dyktafony znajdujące się w telefonie. Jednak jakość tych nagrać oraz poręczność telefonu często sprawiają, że nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Wybierając profesjonalny sprzęt do podsłuchu należy zwrócić uwagę w pierwej kolejności na miejsce, w którym będzie on montowany. Możliwości architektoniczne oraz pogłos, który wpływa na jakość dźwięku determinują wybór. Następnie należy zastanowić się przez jak długi czas, ma działać dane urządzenie, a opcji jest wiele:

  • dyktafony zamaskowane są polecane przez specjalistów z branży ze względu na ich wszechstronność, stosunkowo długi czas działania, świetną jakość nagranych rozmów oraz trudność w odnalezieniu przez osoby postronne.
  • podsłuchy GMS, to kolejne ciekawe rozwiązanie, które działa na zasadzie wysyłania sygnałów za pomocą sieci komórkowej, umożliwiając tym samym prowadzenie podsłuchu na odległość.
  • pluskwy analogowe działają w łączności z radiem, na określonej częstotliwości, mogą sprawdzić się zarówno w pomieszczeniach, jak i pojazdach, są też bardzo wydajne, jeśli chodzi o baterię.
    mikrofony kierunkowe, które mogą zapisywać dźwięk z jednego kierunku i zazwyczaj wykorzystywane są na otwartych przestrzeniach.
Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.