Bezpieczeństwo firm w dobie cyfryzacji – jak chronić się przed kradzieżą danych?

Bezpieczeństwo firm w dobie cyfryzacji – jak chronić się przed kradzieżą danych?

 

Przedsiębiorcy – właściciele i managerowie firm bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo danych. Na ich ochronę przeznaczane są często znaczne środki, a wdrażanie rozwiązania biznesowe osiągają coraz wyższy poziom. Niestety tak samo sprawnie swoje możliwości i umiejętności rozwijają cyberprzestępcy. Ważne jest więc nie tylko bieżące monitorowanie bezpieczeństwa firmowych sieci, ale również profilaktyka, polegająca zabezpieczaniu ich przed coraz to nowymi formami cyberataków. W obu tych działaniach przedsiębiorców wesprzeć może prywatny detektyw. 

 

Sposoby i formy kradzieży danych

 

Przedmiotem kradzieży danych mogą stać się bardzo różne informacje. Począwszy od danych osobowych właścicieli i pracowników, przez bazy danych klientów i dostawców, receptury, rysunki, technologie dotyczące produktu i procesu, aż do danych finansowych, haseł do bankowości, numerów kart kredytowych i polis ubezpieczeniowych. Przestępcy opracowali bardzo szereg metod i narzędzi, dzięki którym mogą pozyskać do nich dostęp. Do najbardziej popularnych należą:

  • podszywanie się pod osoby i instytucje cieszące się zaufaniem,
  • przechwytywanie danych w czasie korzystania z otwartych sieci WiFi, 
  • instalowanie w sieci firmowej złośliwego oprogramowania, umożliwiającego dostęp do zabezpieczonych danych, 
  • ataki hakerskie na luki w stronach internetowych firmy, przez które przestępcy przedostają się do sieci firmowej,
  • stosowanie oprogramowania do łamania haseł,
  • użycie urządzeń zwanych skimmerami, które kopiują dane z paska magnetycznego karty kredytowej w trakcie jej użycia w terminalu, 
  • ataki socjologiczne – manipulacje psychologiczne np. w czasie rozmowy telefonicznej lub wymiany korespondencji.

 

W jaki sposób prywatny detektyw może pomóc w zabezpieczeniu Twojej firmy przed kradzieżą danych?

 

Ochrona firmy przed kradzieżą danych powinna opierać się na trzech filarach: prewencji, monitorowaniu oraz zwalczaniu skutków zdarzenia. Prywatny detektyw może być wsparciem w tych działaniach, odnoszących się zarówno do osób z zewnątrz, jak i do pracowników organizacji. 

 

Swoją pracę rozpoczyna on zazwyczaj od audytu bezpieczeństwa IT, pozwalającego zidentyfikować słabe punkty w zabezpieczeniach, umożliwiające nieautoryzowany dostęp. Równolegle przeprowadzane są testy penetracyjne, czyli symulowane ataki hakerskie, sprawdzające, którymi kanałami kradzież danych mogłaby być zrealizowana. Niezależnie od tych działań prywatni detektywi prowadzą również szkolenia dla personelu firmy, pokazujące sposoby działania cyberprzestępców i metody radzenia sobie z nimi, oraz wdrażające politykę silnych haseł, które mają za zadanie uniemożliwić dostęp do wrażliwych informacji.  

 

Zabezpieczając firmę przed kradzieżą danych, prywatny detektyw wdraża również systemy monitorujące aktywność pracowników w sieci – sprawdzające dostęp do systemów, autoryzację logowania czy fakt kopiowania danych. Dzięki takiemu zabezpieczeniu łatwo będzie zidentyfikować podejrzane działania i reagować na nie natychmiastowo. Pomoże także w instalacji systemów szyfrowania danych i zabezpieczających sieć firmową przed włamaniami.

 

Jeśli w firmie doszło do kradzieży danych, warto skorzystać z usług prywatnego detektywa specjalizującego się w informatyce śledczej. Pomoże on w namierzaniu sprawców, oraz ograniczaniu skutków zdarzenia. Będzie też nieocenionym wsparciem we współpracy z organami ścigania. 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 detektywkurkowiak.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.